دو شنبه 26 آذر 1397
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
گفت‌وگو با دکتر نصرالله طباطبایی مسئول بخش بین‌الملل در دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه به خاطر برگزاری نشست سفیران فناوری ویژه دانشجویان بین‌الملل

تاريخ:يازدهم مهر 1397 ساعت 12:07   |   کد : 57   |   مشاهده: 111

فناوری، عامل اصلی و موتور توسعه اقتصادی در جهان امروز است که در دامان دانش پرورش می‌یابد وزندگی بشر را متحول می‌کند. دست‌یابی به فناوری در بنگاه‌های تولیدی، تنها با انتقال فناوری امکان‌پذیر است.

 در عصر ارتباطات تمامی شرکت‌ها در حال بین‌المللی‌ شدن هستند، زیرا آن‌ها می‌خواهند در بازار جهانی به‌طور فزاینده‌ای به رقابت بپردازند. شرکت‌ها در تلاش‌ هستند تا با ورود به بازار بین‌المللی و بازاریابی با روش‌های متفاوت سنتی و یا بازاریابی آنلاین، سهم بیشتری از بازار را تصاحب کنند و به سودآوری بیشتری دست یابند.
بخش سفیران فناوری چهارمین فن بازار ملی سلامت، گامی نوین در همین راستا است که برای اولین بار ویژه دانشجویان بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی‌شده است. با مشارکت و همکاری ایشان که سفیران فناوری در کشور خود هستند، فرصتی برای معرفی و توسعه بازار هرچه بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در فن بازار فراهم می‌شود. ازاین‌رو به بهانه برگزاری جلسه سفیران فناوری که روز یکشنبه 8 مهر 97 با حضور دانشجویان بین‌الملل دانشگاه در سالن آزمایشگاه جامع برگزار شد، با دکتر نصرالله طباطبایی گفت‌وگو شد.
 
لطفاً خودتان را معرفی کنید.
سید نصرالله طباطبایی هستم، استادیار دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی گروه نانو فناوری پزشکی و مسئول بخش بین‌الملل در دفتر ارتباط با صنعت

لطفاً درباره اهمیت برگزاری این جلسه توضیح دهید.
چهارمین همایش فن بازار امسال با محور دانشگاه فناور امسال ۲۰ و ۲۱ آبان در دانشگاه برگزار خواهد شد. برگزاری این همایش با دفتر ارتباط با صنعت هست. امسال با معرفی سفرای فناور در نظر داریم با درگیر کردن دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین‌الملل در این برنامه زمینه‌ای برای همکاری بیشتر در سطح بین‌الملل ایجاد کنیم. لذا فهرستی از ایمیل این دانشجویان تهیه شد و به برنامه‌ای مقدماتی دعوت شدند. در این برنامه دفتر ارتباط با صنعت و همایش فن بازار را معرفی کردیم و از کسانی که دوست دارند در همایش شرکت و یا همکاری کنند دعوت شد که برای معرفی و آشنایی بیشتر ثبت‌نام کنند. این جلسه به ما کمک کرد که مخاطبین بین‌الملل را بشناسیم و از تعدادشان آگاهی پیدا کنیم و ظرفیت‌های این افراد را بسنجیم.

در این جلسه به چه موضوعاتی پرداخته شد؟
معرفی دفتر ارتباط با صنعت، TTO و چرخه پژوهش بازار پژوهش، معرفی همایش و معرفی طرح بین‌المللی کردن همایش با ایده سفرای فناوری لطفاً درباره بخش مربوط به دفاتر انتقال فناوری (TTO) بیشتر توضیح دهید. دفاتر انتقال فناوری (TTO) به‌عنوان حلقه ارتباطی دانشگاه با صنعت می‌باشند. دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو کشور درزمینهٔ ایجاد و بومی‌سازی فناوری‌های مختلف در طول این سال‌ها اقدام به راه‌اندازی این دفتر و ایجاد مدل‌های مناسب جهت انتقال فناوری و ارتباط صحیح بین دانشگاه و صنعت نموده است. این دفاتر در جهت حفظ و حمایت از دارایی‌های فکری و فناوری‌های ایجادشده و یا توسعه‌یافته در دانشگاه و ایجاد زمینه انتقال آن به خارج از دانشگاه فعالیت می‌کند.

سخن آخر؟
سفرای فناوری داوطلبینی هستند که بعد از آشنایی با محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه و با کمک دفتر ارتباط با صنعت برای آنالیز بازار کشور خودشان در ارتباط با محصولات دانشگاه طرحی نگارش کرده و پروپوزالی سابمیت می‌کنند که در صورت تصویب کمک مالی هم به آن‌ها تعلق می‌گیرد. این آنالیزها در شناخت ما از بازارهای جدید برای محصولات دانشگاه خیلی مفید هست و زمینه ادامه همکاری با این دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی را فراهم می‌کند. با توجه به استقبالی که از این جلسه شد، به نظر می‌آید دفتر ارتباط با صنعت با کمک معاونت بین‌الملل باید خیلی حساب‌شده و سیستماتیک برای به‌کارگیری توانایی‌های این دانشجویان در راستای گسترش بازار محصولات دانشگاه به خارج از ایران برنامه‌ریزی کند و وارد فاز اجرایی بشود. خبرنگار: سیده فاطمه جوادی

http://htcd.tums.ac.ir/News/1/57
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان