منوی سايت
ورود اعضا
پست الکترونیکی
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 

 

درباره مـــــا

دانشگاه براین باور است که تشویق محققین و شناسایی و حمایت از استعدادهای درخشان گامی سودمند در راستای پویایی بیشتر تحقیقات کاربردی و محصول محور در دانشگاه است و موجبات پیشرفت و خودکفایی کشور را فراهم می‌نماید بنابراین دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال 1394 به منظور توسعه و ترویج فرهنگ فناوری و حمایت از طرح‌های فناورانه روز 18 آبان که مصادف با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه است، را به عنوان «روز فناوری سلامت» اعلام نموده است و بر همین اساس اولین همایش فناوری سلامت در آبان سال 94 به همراه نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور بزرگداشت مقام پژوهشگران و فناوران برتر در حوزه‌های گوناگون علوم پزشکی و شناسائی و معرفی آخرین و برترین دستاوردهای فناورانه و نوآوری‌ها در این عرصه برگزار گردید. در همایش سال 1394 برنامه رونمایی از محصولات فن آورانه در نظر گرفته شده  بود همچنین شرکتهای دانش بنیان موفق و برتر و همچنین اساتید با جذب منابع از خارج از دانشگاه و همچنین صاحبان پتنت برگزیده مورد تقدیر قرار گرفند. همچنین در آن برنامه فراخوان طرح های فناورانه با هدف اعطای تسهیلات در دستور کار قرار گرفت و تعدادی طرح فناورانه انتخاب و پس از انجام مراحل اداری و داوری های لازمه و تصویب در کمیته فناوری دانشگاه مورد حمایت قرار گرفتند.

در سال جاری در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری برای اقدام و عمل جهت تحقق هر چه بیشتر اقتصاد مقاومتی و با رویکرد حمایت از توانمندی‌ها و تولیدات دانش بنیان داخلی و ایجاد فضایی مطلوب برای فناوران حوزه علوم پزشکی کشور، مقرر شد روز فناوری سلامت بصورت ملی برگزار و " دومین همایش و فن بازار ملی سلامت" و با محوریت دانشگاه علوم پزشکی تهران ذیل دفتر همکاری دانشگاه صنعت و جامعه   و با شعار دانشگاه فناور ، محور اقتصاد دانش بنیان برگزار گردد.

 اهداف تعیین شده:

۱- تقویت اقتصاد دانش بنیان در حوزه فناوری‌های حوزه سلامت به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی

۲- زمینه سازی برای شکل‌گیری فن بازار دائمی فناوری‌های تولید داخل در حوزه سلامت

۳هم افزایی و تقویت شبکه فناوران کشور در حوزه سلامت و علوم پزشکی

۴- ترغیب و تشویق مدیران حوزه سلامت برای رفع نیازهای فناورانه از  تولید کنندگان داخلی

5 -ارائه خدمات کریدور علم و فناوری نظیر مشاوره‌های حقوقی، بازرگانی، فنی و مهندسی، بازاریابی

6 -هم‌اندیشی درخصوص چالش‌ها و راهکارهای تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد بستر ورود به بازارهای داخلی و بین‌المللی و منطقه‌ای

 

7-ترغیب و تشویق پژوهشگران حوزه علوم پزشکی برای ارائه محصولات فناورانه از نتایج تحقیقات خود

محورهای همایش و فن بازار:

 محورهای این همایش حسب تصویت شورای سیاست‌گذاری همایش و همچنین کمیته فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران بشکل زیر تعیین گردید.

1.      فن بازار ( به شکل مجازی و حقیقی): این فن بازار دارای سه ضلع شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت مورد تأیید معاونت علمی ریاست جمهوری و همچنین سازمان‌های کارفرمایی و نهادهای تسهیل‌گر خواهد بود.

در فن بازار مجازی برای شرکت‌ها فضای ثبت نام و همچنین معرفی محصول قرار گرفته است. در سامانه فن بازار ملی تمام شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت می‌توانند ثبت نام کرده و محصول خود را معرفی نمایند. در همین سامانه سازمان‌های کارفرمایی نیز فضایی جهت قرار دادن نیازهای دارو و مواد، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و همچنین نیازهای فن‌آورانه خود را خواهند داشت.

در فن بازار حقیقی که زمان برگزاری آن 16 و 17 آبان ماه 1395 خواهد بود و مقدمات آن از حدود تیر ماه آغاز گردیده نحوه اجرا به این شکل است که اولا شرکت‌های دانش بنیان توسط وزارت بهداشت و اموزش پزشکی با همکاری ستادهای مرتبط در معاونت علمی ریاست جمهوری نسبت به غربالگری اولیه اقدام تا نسبت به انتخاب شرکت‌هایی که می‌توانند در فن بازار حضور یابند اتخاذ تصمیم شود. به شرکت‌های منتخب در فضای نمایشگاهی سالن 2000 متری مجموعه حجاب واقع در خیابان حجاب ، غرفه اختصاص داده خواهد شد. البته برای غرفه‌ها سطوح و شرایط و ضوابطی تعیین گردیده که از طریق دبیرخانه همایش قابل تهیه است. همچنین فضای اختصاصی برای نهادهای تسهیل‌گر در نمایشگاه در نظر گرفته خواهد شد. جهت سازمان‌های کارفرمایی نیز فضایی جهت حضور در فن بازار و معرفی نیازهای محصولات خود اخصاص خواهد یافت. به منظور حصول به نتیجه مورد نظر و نیل به اهداف تعیین شده فن‌بازار ، سلسله نشست‌های کارفرمایی و شرکت‌های دانش بنیان در قالب خوشه بازارها تشکیل و توافق‌نامه های اولیه به امضا خواهد رسید.

2.     بخش دانشجویی : در سال جاری بخش دانشجویی همایش فعال گردیده تا دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با ادبیات حوزه فناوری آشنا گردیده و در مواردی که ایده های مناسبی دارند مورد حمایت قرار گیرد. در این بخش هم سخنرانی انگیزشی و هم مسابقات دانشجویی در نظر گرفته شده و جوایز نفیسی هم اختصاص داده شده است. دراین خصوص اطلاعات بیشتر پیرامون جوایز و برنامه‌ها در زیر منوی کمیته‌ها‌، کمیته دانشجویی اطلاعات مفصل قابل دریافت است. در هر بخش از محور دانشجویی، دانشجویان عزیز لازم است ثبت نام کرده و یا اطلاعات خود را به نحوی به دبیرخانه همایش ارسال کنند تا در بخش‌های مرتبط برنامه  قرار گیرند.

3.     نشست های تخصصی : دو نشست علمی ، اجرایی و فنی در این همایش برنامه ریزی شده شامل " تقویت اقتصاد دانش بنیان" و همچنین " دانشگاه نسل سوم ، آموزش وپژوهش مبتنی بر نیاز" این دو نشست برای مدیران ، دانشجویان و فناوران دانشگاهی توصیه می شود. لیست برنامه و سخنرانان این دو نشست در سایت قابل رویت است.

4.     رونمایی : جهت رونمایی محصولات دانش بنیان ، کمیته های تخصصی طراحی شده و محصولات کاندید رونمایی پس از بررسی در کمیته های تخصصی و تایید شورای سیاستگذاری در جلسه آیین تجلیل،  توسط معاون اول محترم ریاست جمهوری و وزیر محترم بهداشت و همچنین معاونت محترم علمی و فناروی ریاست جمهوری رونمایی خوهند گردید.

5.     جوایز: در این همایش جوایز و تقدیر های متعددی در نظر گرفته شده که همگی برای تشویق فناوران و همچنین فرهنگ سازی و توسعه فرهنگ تولید دانش بنیان و ارتباط با صنعت می باشند. علاوه بر جوایز دانشجوئی که قبلا اشاره شد، جوایز پتنت تجاری شده و همچنین جذب منابع از صنعت و بخش خصوصی و خارج دانشگاهی نیز در دستور کار این همایش قرار دارد. البته سازمان‌های متفاوتی همچون وزارت صنایع و... ابراز تمایل جهت اعطای جوایز نموده اند که در حال بررسی است.

 

امید است در برنامه همایش و فن بازار سال جاری که توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران و با حمایت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و همچنین معاونت علمی  ریاست جمهوری و همچنین مشارکت کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و دانشگاه‌های برتر وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار می‌گردد، به اهداف ترسیم شده برسیم.